TDK Corporation C3216JB1H475M160AB
C3216JB1H475M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216JB1H475M160AB
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V JB 1206
Datasheet Download
C3216JB1H475M160AB.pdf
Availability of C3216JB1H475M160AB
QUANTITY
C3216JB1H475M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216JB1H475M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216JB1H475M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216JB1H475M160AB
Related LinksC3216JB1H, C3216JB1H475M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216JB1H475M160AB Details Description
Related parts for C3216JB1H475M160AB
RES ARRAY 2 RES 470 OHM 0404 datasheet.pdf
CONN HEADER 150POS 0.8MM GOLD datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 100V D2PAK datasheet.pdf
IC BATT CHRG MGMT LI-ION 49DSBGA datasheet.pdf
CAP CER 1800PF 100V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 56UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
20W DC/DC-CONV POWERLINE-PLUS datasheet.pdf
IC FLASH 64MBIT 70NS 48TSOP datasheet.pdf
CONN PLUG W/SOCKETS datasheet.pdf
HORIZ TEST RECEP SMT BLACK datasheet.pdf
FUSE 100A 1500V 1 XL PV datasheet.pdf