TDK Corporation C3216JB1V335M160AB
C3216JB1V335M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216JB1V335M160AB
Brief Description
CAP CER 3.3UF 35V JB 1206
Datasheet Download
C3216JB1V335M160AB.pdf
Availability of C3216JB1V335M160AB
QUANTITY
C3216JB1V335M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216JB1V335M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216JB1V335M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216JB1V335M160AB
Related LinksC3216JB1V, C3216JB1V335M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216JB1V335M160AB Details Description
Related parts for C3216JB1V335M160AB
IC REG LDO 4.85V 0.1A 8SOIC datasheet.pdf
FIXED IND 15UH 3.2A 45.5 MOHM datasheet.pdf
IC CONTROLLER FASTCHRGE 8-SOIC datasheet.pdf
IC FLASH 1GBIT 48TSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf