TDK Corporation C3216JB2E333M160AA
C3216JB2E333M160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216JB2E333M160AA
Brief Description
CAP CER 0.033UF 250V JB 1206
Datasheet Download
C3216JB2E333M160AA.pdf
Availability of C3216JB2E333M160AA
QUANTITY
C3216JB2E333M160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216JB2E333M160AA
Internal Part NumberEIS-C3216JB2E333M160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
CH and JB Temperature Coefficient Capacitors
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.033µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientJB
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216JB2E333M160AA
Related LinksC3216JB2E, C3216JB2E333M160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216JB2E333M160AA Details Description
Related parts for C3216JB2E333M160AA
CAP CER 1.5UF 50V X7R 2220 datasheet.pdf
IC D-TYPE POS TRG SNGL 20TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 80.6K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FUSE GLASS 200MA 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
CONN SOCKET CONTACT SIZE #0 datasheet.pdf
CAP ALUM 3300UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 150W datasheet.pdf
RES 25.2K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE PIN datasheet.pdf