TDK Corporation C3216NP01H562J060AA
C3216NP01H562J060AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216NP01H562J060AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 5600PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C3216NP01H562J060AA.pdf
Availability of C3216NP01H562J060AA
QUANTITY
C3216NP01H562J060AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216NP01H562J060AA
Internal Part NumberEIS-C3216NP01H562J060AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance5600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.030" (0.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216NP01H562J060AA
Related LinksC3216NP01, C3216NP01H562J060AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216NP01H562J060AA Details Description
Related parts for C3216NP01H562J060AA
SWITCH PUSH DPST-NC 10A 110V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU SOT23-8 datasheet.pdf
CONN PLUG 19 POS R/A W/SCKT datasheet.pdf
FUSE TERM LOCK TYPE 4 datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC INC KEY OS 750W datasheet.pdf
RES 500 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 6.49K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
CIR BRKR THRMMAG 1A 250VAC 80VDC datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK STR datasheet.pdf
RES SMD 19.8K OHM 0.1% 3/8W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 19POS INLINE PIN datasheet.pdf