TDK Corporation C3216NP02A682J115AA
C3216NP02A682J115AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216NP02A682J115AA
Brief Description
CAP CER 6800PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
C3216NP02A682J115AA.pdf
Availability of C3216NP02A682J115AA
QUANTITY
C3216NP02A682J115AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216NP02A682J115AA
Internal Part NumberEIS-C3216NP02A682J115AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6800pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216NP02A682J115AA
Related LinksC3216NP02, C3216NP02A682J115AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216NP02A682J115AA Details Description
Related parts for C3216NP02A682J115AA
CAP ALUM 10000UF 20% 100V SNAP datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 935MA 140 MOHM datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C VERT SHIELDED datasheet.pdf
CAP CER 470PF 2KV X7R 1812 datasheet.pdf
IC SRAM 4MBIT 15NS 44TSOP datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 66POS PIN datasheet.pdf
CONN PLUG 10POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
SV 7.62HP/02/90MSF SC/06R BK datasheet.pdf
2.00MM UNSHRD HDR datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100" datasheet.pdf