TDK Corporation C3216X5R0J476M160AC
C3216X5R0J476M160AC picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R0J476M160AC
Brief Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R0J476M160AC.pdf
Availability of C3216X5R0J476M160AC
QUANTITY
C3216X5R0J476M160AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R0J476M160AC
Internal Part NumberEIS-C3216X5R0J476M160AC
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R0J476M160AC
Related LinksC3216X5R0, C3216X5R0J476M160AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R0J476M160AC Details Description
Related parts for C3216X5R0J476M160AC
RES SMD 715 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .100 R/A PCB datasheet.pdf
IC SRAM 18MBIT 100MHZ 119BGA datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
DEV IP CORE DA-FIR GEN XP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 18.5V 25W datasheet.pdf
RES 336 OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 0.1A 125V datasheet.pdf
RES 42K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSINK 57.9X60.96X11.43MM datasheet.pdf
F3SJ-A0720P55 datasheet.pdf
LIGHT PIPE PNL 3MM SQUARE .375" datasheet.pdf