TDK Corporation C3216X5R1A225M/1.60
C3216X5R1A225M/1.60 picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1A225M/1.60
Brief Description
CAP CER 2.2UF 10V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1A225M/1.60.pdf
Availability of C3216X5R1A225M/1.60
QUANTITY
C3216X5R1A225M/1.60 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1A225M/1.60
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1A225M/1.60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1A225M/1.60
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1A225M/1.60 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1A225M/1.60 Details Description
Related parts for C3216X5R1A225M/1.60
DIP CABLE - HDM14S/AE14G/HDM14S datasheet.pdf
CBL RIBN 40COND 0.050 GRAY 100' datasheet.pdf
IC SRAM 2MBIT 10NS 44TSOP datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
RES 169 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 3PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
RES 891K OHM 1W 0.5% AXIAL datasheet.pdf
CONN PNL MNT RCPT 8SKT SLD CUP datasheet.pdf
XCEDE 2W 2PVH 4COL datasheet.pdf