TDK Corporation C3216X5R1A336M160AB
C3216X5R1A336M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1A336M160AB
Brief Description
CAP CER 33UF 10V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1A336M160AB.pdf
Availability of C3216X5R1A336M160AB
QUANTITY
C3216X5R1A336M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1A336M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1A336M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1A336M160AB
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1A336M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1A336M160AB Details Description
Related parts for C3216X5R1A336M160AB
SENSORS MAGNETIC FIELD 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 340 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TVS DIODE 188VWM 328VC SMB datasheet.pdf
CAP ALUM 68000UF 20% 16V SCREW datasheet.pdf
IC AUD AMP DGTL 20W 32HTSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
RES SMD 750 OHM 5% 1W 2512 datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.68UF 10% 63V AXIAL datasheet.pdf