TDK Corporation C3216X5R1C335K/1.60
C3216X5R1C335K/1.60 picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1C335K/1.60
Brief Description
CAP CER 3.3UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1C335K/1.60.pdf
Availability of C3216X5R1C335K/1.60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C3216X5R1C335K/1.60 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1C335K/1.60
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1C335K/1.60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1C335K/1.60
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1C335K/1.60 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1C335K/1.60 Details Description
Related parts for C3216X5R1C335K/1.60
D-Sub Connector Plug, Male Pins 9 Position Free Hanging (In-Line) Crimp datasheet.pdf
IC BUFF DVR TRI-ST 16BIT 48SSOP datasheet.pdf
OSC XO 8.064MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
BOX STEEL GRAY 24"L X 42"W datasheet.pdf
RES 361 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 50K OHM 0.01% 0.4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf
Connector Header 5 Position 0.039" (1.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf