TDK Corporation C3216X5R1C336M160AB
C3216X5R1C336M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1C336M160AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 33UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1C336M160AB.pdf
Availability of C3216X5R1C336M160AB
QUANTITY
C3216X5R1C336M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1C336M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1C336M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1C336M160AB
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1C336M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1C336M160AB Details Description
Related parts for C3216X5R1C336M160AB
CIR BRKR THRM 6A 250VAC 32VDC datasheet.pdf
ADD-A-RACK FOR SERIES 60 CABINET datasheet.pdf
VARISTOR 15.9V 30A 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 10UH 520MA 559 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
CIRCUIT BREAKER MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
WARNING 1.35 X 2.75 250/RL datasheet.pdf
CONN RCPT 39POS INLINE PIN datasheet.pdf