TDK Corporation C3216X5R1C336M160AB
C3216X5R1C336M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1C336M160AB
Brief Description
CAP CER 33UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1C336M160AB.pdf
Availability of C3216X5R1C336M160AB
QUANTITY
C3216X5R1C336M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1C336M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1C336M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1C336M160AB
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1C336M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1C336M160AB Details Description
Related parts for C3216X5R1C336M160AB
Connector Receptacle 45 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CAP TANT 4.7UF 6.3V 20% 1507 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 50W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY SMD GOLD 100POS datasheet.pdf
CAP ALUM 3.9UF 20% 400V SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FIXED IND 1.5MH 340MA 3 OHM TH datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 4POS WALL MNT SKT datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 5.5A DPAK datasheet.pdf