TDK Corporation C3216X5R1E106M160AB
C3216X5R1E106M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1E106M160AB
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1E106M160AB.pdf
Availability of C3216X5R1E106M160AB
QUANTITY
C3216X5R1E106M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1E106M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1E106M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1E106M160AB
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1E106M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1E106M160AB Details Description
Related parts for C3216X5R1E106M160AB
IC OPAMP GP 4.5MHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
BATTERY LITHIUM 3V COIN 23MM datasheet.pdf
TXRX 125MBD DUPLEX BLUE SC 1X9 datasheet.pdf
CONN RCPT MINI DIN 6P W/O PANEL datasheet.pdf
LED PRISM BI-LVL HI INT GRN SMD datasheet.pdf
SOCKET RELAY 6P 24VDC TRACK MT datasheet.pdf
SHEET ALUM FOIL 50.8MM SQ 5/PK datasheet.pdf
CONN HEADER 80POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 22POS THRUHL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100" datasheet.pdf