TDK Corporation C3216X5R1E156M160AB
C3216X5R1E156M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1E156M160AB
Brief Description
CAP CER 15UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1E156M160AB.pdf
Availability of C3216X5R1E156M160AB
QUANTITY
C3216X5R1E156M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1E156M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1E156M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1E156M160AB
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1E156M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1E156M160AB Details Description
Related parts for C3216X5R1E156M160AB
DC/DC CONVERTER 1.2-5.5V 66W datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 5A 250V FAST datasheet.pdf
LED AMB/BL/GRN DIFF 4PLCC SMD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 22POS .156 EXTEND datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 630MA 160 MOHM TH datasheet.pdf
CONN EDGEBOARD DUAL 44POS 5A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 600V 5.8A POWERFLAT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 600W datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 6POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 5% 15V 2711 datasheet.pdf
CAP ALUM 3.3UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
1000UF 10V 10X16 85C RAD datasheet.pdf