TDK Corporation C3216X5R1E475K115AB
C3216X5R1E475K115AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1E475K115AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1E475K115AB.pdf
Availability of C3216X5R1E475K115AB
QUANTITY
C3216X5R1E475K115AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1E475K115AB
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1E475K115AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1E475K115AB
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1E475K115AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1E475K115AB Details Description
Related parts for C3216X5R1E475K115AB
HDWR NUTDRESS 1/4-40 .118" BLACK datasheet.pdf
RES SMD 221 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRANS PNP 80V 1A TO-92 datasheet.pdf
TAPE PLASTIC FILM 3/4"X 36YD datasheet.pdf
CAP FILM 2UF 5% 1KVDC QC TERM datasheet.pdf
CONN RCPT 6POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
RES 150K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 6.8UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
HAR-BUS HM MEL TYP C, AFS 2, OHN datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS .100" datasheet.pdf