TDK Corporation C3216X5R1E475K160AA
C3216X5R1E475K160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R1E475K160AA
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R1E475K160AA.pdf
Availability of C3216X5R1E475K160AA
QUANTITY
C3216X5R1E475K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R1E475K160AA
Internal Part NumberEIS-C3216X5R1E475K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R1E475K160AA
Related LinksC3216X5R1, C3216X5R1E475K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R1E475K160AA Details Description
Related parts for C3216X5R1E475K160AA
TRIAC ALTERNISTOR 1.2KV TO220AB datasheet.pdf
TRANS PREBIAS NPN 100MW SSSMINI3 datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CABLE DUCT 30MMX80MM datasheet.pdf
LED EASYWHT WARM WHT 3500K 2SMD datasheet.pdf
CAP CER 560PF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS R/A .100" GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
MICRO 31C S 10" YEL JACKS NI datasheet.pdf
500 TB RIS CLA 180 STACK datasheet.pdf
PHOTOCELL datasheet.pdf
CONN HEADER 58POS .100" R/A TIN datasheet.pdf