TDK Corporation C3216X5R2A105M160AA
C3216X5R2A105M160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X5R2A105M160AA
Brief Description
CAP CER 1UF 100V X5R 1206
Datasheet Download
C3216X5R2A105M160AA.pdf
Availability of C3216X5R2A105M160AA
QUANTITY
C3216X5R2A105M160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X5R2A105M160AA
Internal Part NumberEIS-C3216X5R2A105M160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X5R2A105M160AA
Related LinksC3216X5R2, C3216X5R2A105M160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X5R2A105M160AA Details Description
Related parts for C3216X5R2A105M160AA
CONN EDGECARD 20POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 18PF 50V 0805 datasheet.pdf
IC ENERGY METER SGL PHSE 64LQFP datasheet.pdf
IC BUCK SYNC ADJ 3A 47B1QFN datasheet.pdf
CAP TANT 330UF 4V 10% 2824 datasheet.pdf
RES 15K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
RES 2.37K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG RED 500' datasheet.pdf
RES 87.5K OHM 0.6W 0.005% RADIAL datasheet.pdf