TDK Corporation C3216X6S1E106M160AB
C3216X6S1E106M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X6S1E106M160AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X6S 1206
Datasheet Download
C3216X6S1E106M160AB.pdf
Availability of C3216X6S1E106M160AB
QUANTITY
C3216X6S1E106M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X6S1E106M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X6S1E106M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance10µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)-
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X6S1E106M160AB
Related LinksC3216X6S1, C3216X6S1E106M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X6S1E106M160AB Details Description
Related parts for C3216X6S1E106M160AB
LED YELLOW CLEAR 1206 SMD datasheet.pdf
IC PHOTOCOUPLER PHOTORELAY 4-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.6A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
RES SMD 1.5K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
CAP FILM 0.039UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 99MM datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
FIXED IND 510NH 1.68A 130 MOHM datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 7.0X5.0MM 3.0V datasheet.pdf