TDK Corporation C3216X6S1V475M085AC
C3216X6S1V475M085AC picture photo
Mfg. Part Number
C3216X6S1V475M085AC
Brief Description
CAP CER 4.7UF 35V X6S 1206
Datasheet Download
C3216X6S1V475M085AC.pdf
Availability of C3216X6S1V475M085AC
QUANTITY
C3216X6S1V475M085AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X6S1V475M085AC
Internal Part NumberEIS-C3216X6S1V475M085AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated35V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X6S1V475M085AC
Related LinksC3216X6S1, C3216X6S1V475M085AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X6S1V475M085AC Details Description
Related parts for C3216X6S1V475M085AC
CAP FILM 0.015UF 5% 800VDC RAD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP TANT 1UF 35V 10% AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 22POS R/A 5.08MM datasheet.pdf