TDK Corporation C3216X7R1C225K/8
C3216X7R1C225K/8 picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1C225K/8
Brief Description
CAP CER 2.2UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1C225K/8.pdf
Availability of C3216X7R1C225K/8
QUANTITY
C3216X7R1C225K/8 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1C225K/8
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1C225K/8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.033" (0.85mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1C225K/8
Related LinksC3216X7R, C3216X7R1C225K/8 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1C225K/8 Details Description
Related parts for C3216X7R1C225K/8
CAP CER 1.2UF 6.3V X5R 0805 datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 100V 1A SMB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR/SEQ PROG 40LFCSP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 30W datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
Connector Socket 18 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
PCB TERM BLCK 6POS SCREW CONN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 26POS .100" datasheet.pdf