TDK Corporation C3216X7R1C335K/1.60
C3216X7R1C335K/1.60 picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1C335K/1.60
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1C335K/1.60.pdf
Availability of C3216X7R1C335K/1.60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C3216X7R1C335K/1.60 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1C335K/1.60
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1C335K/1.60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1C335K/1.60
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1C335K/1.60 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1C335K/1.60 Details Description
Related parts for C3216X7R1C335K/1.60
CONN SOCKET RCPT .030-.033 30AU datasheet.pdf
JUMPER-H1506TR/A2015B/H1504TR 6" datasheet.pdf
FLEX CABLE - AFF15A/AF15/AFF15A datasheet.pdf
IC MPU 8-BIT 5V 16MHZ 40-DIP datasheet.pdf
CONN RECEPT PIN .015-.025" .080" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
OPTOISOLTR 3.75KV 2CH TRANS 8-SO datasheet.pdf
MOUNT MAGN 3/4" RG58U RTNM datasheet.pdf
MICRO 9C S /11 10CR 72" datasheet.pdf