TDK Corporation C3216X7R1E105K160AA
C3216X7R1E105K160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1E105K160AA
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1E105K160AA.pdf
Availability of C3216X7R1E105K160AA
QUANTITY
C3216X7R1E105K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1E105K160AA
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1E105K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1E105K160AA
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1E105K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1E105K160AA Details Description
Related parts for C3216X7R1E105K160AA
MODULE DDR2 1GB 240-DIMM datasheet.pdf
SWITCH PHOTOLOGIC SLOT OPTICAL datasheet.pdf
RES SMD 107K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
RES SMD 3.48KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC REG TRPL BCK/LINEAR 32QFN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 264W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 169 OHM 2W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
SIZE 20, MALE DIP SOLDER datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS INLINE PINS datasheet.pdf