TDK Corporation C3216X7R1E105K160AA
C3216X7R1E105K160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1E105K160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1E105K160AA.pdf
Availability of C3216X7R1E105K160AA
QUANTITY
C3216X7R1E105K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1E105K160AA
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1E105K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1E105K160AA
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1E105K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1E105K160AA Details Description
Related parts for C3216X7R1E105K160AA
RES SMD 4.42KOHM 0.5% 1/16W 0402 datasheet.pdf
IC DRIVER MOSFET DUAL HS 8-SOIC datasheet.pdf
RES 15 OHM 10W 5% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 10000PF 630V X7R 1812 datasheet.pdf
IC SHIFT REGISTER 8STAGE 16-SOIC datasheet.pdf
IC LATCH OCTAL TRANSP D 20-TSSOP datasheet.pdf
CONN HDR 10POS 2.50MM R/A SLDR datasheet.pdf
CLOSING PLATE 4X4" datasheet.pdf
RES 27K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 120UH 163MA 7.5 OHM datasheet.pdf