TDK Corporation C3216X7R1E106K160AB
C3216X7R1E106K160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1E106K160AB
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1E106K160AB.pdf
Availability of C3216X7R1E106K160AB
QUANTITY
C3216X7R1E106K160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1E106K160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1E106K160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1E106K160AB
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1E106K160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1E106K160AB Details Description
Related parts for C3216X7R1E106K160AB
CONN EDGECARD 44POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC FIXED-POINT DSP 361-BGA datasheet.pdf
IC RESONANT CONVRTR CTRLR 16SOIC datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 4.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
PROGRAMMER AS5XXX datasheet.pdf
RES CHAS MNT 34K OHM 1% 30W datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 40POS VERT 3.5MM datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS DTMF -110V 42QFN datasheet.pdf
BCP-350F-10 BK datasheet.pdf
CAP FILM 390NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf