TDK Corporation C3216X7R1E106K160AE
C3216X7R1E106K160AE picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1E106K160AE
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1E106K160AE.pdf
Availability of C3216X7R1E106K160AE
QUANTITY
C3216X7R1E106K160AE Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1E106K160AE
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1E106K160AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductSoft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1E106K160AE
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1E106K160AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1E106K160AE Details Description
Related parts for C3216X7R1E106K160AE
CABLE MOD COIL 8COND WHITE 7' datasheet.pdf
CAP CER 0.27UF 500V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 18-72VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
RES CHAS MNT 0.56 OHM 5% 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
AT-1753 CRIMP TOOL HEAD datasheet.pdf
RES 3.24 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 27 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.02M OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf