TDK Corporation C3216X7R1E225K/8
C3216X7R1E225K/8 picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1E225K/8
Brief Description
CAP CER 2.2UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1E225K/8.pdf
Availability of C3216X7R1E225K/8
QUANTITY
C3216X7R1E225K/8 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1E225K/8
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1E225K/8
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Standard Package8,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1E225K/8
Related LinksC3216X7R, C3216X7R1E225K/8 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1E225K/8 Details Description
Related parts for C3216X7R1E225K/8
IC QUAD DIFF LINE DRIVER 20-SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER .100 SNGL R/A 21POS datasheet.pdf
IC ADPTR PRO/100 SR COMB MOBILE datasheet.pdf
RES 75K OHM 1/2W 5% CF MINI datasheet.pdf
8' 18/2 SJTW BROODER W/CLAMP datasheet.pdf
CONN PLUG 66POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG 3POS INLINE PIN datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 2A SYNC TSOT26 datasheet.pdf
CAP FILM 22NF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf
CAP FILM 1.5 UF 5% 630VDC RAD datasheet.pdf