TDK Corporation C3216X7R1H224K115AA
C3216X7R1H224K115AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R1H224K115AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R1H224K115AA.pdf
Availability of C3216X7R1H224K115AA
QUANTITY
C3216X7R1H224K115AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R1H224K115AA
Internal Part NumberEIS-C3216X7R1H224K115AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R1H224K115AA
Related LinksC3216X7R1, C3216X7R1H224K115AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R1H224K115AA Details Description
Related parts for C3216X7R1H224K115AA
IC LI-ION/POL CHARGE MGMT 20-QFN datasheet.pdf
RES SMD 887K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 50W datasheet.pdf
RES 5.6 OHM 2% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 237 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3500K 2SMD datasheet.pdf
DSUB-ME-CR-KON AWG20-24;AFS3;L10 datasheet.pdf
CHISEL TIP CARTRIDGE RT9MS 0.8X0 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS PIN datasheet.pdf