TDK Corporation C3216X7R2E473K160AA
C3216X7R2E473K160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R2E473K160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R2E473K160AA.pdf
Availability of C3216X7R2E473K160AA
QUANTITY
C3216X7R2E473K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R2E473K160AA
Internal Part NumberEIS-C3216X7R2E473K160AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R2E473K160AA
Related LinksC3216X7R2, C3216X7R2E473K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R2E473K160AA Details Description
Related parts for C3216X7R2E473K160AA
CONN PLUG 9POS MINI UNIV-MATE 2 datasheet.pdf
BOARD RADIO FOR SI4210,SI4300 datasheet.pdf
CONN ARRAY MALE 300POS SMD datasheet.pdf
IC REG BOOST 1.8V 0.54A 10MSOP datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
HAR-MIK BELL 26M-IDC 05-065 datasheet.pdf
RES CHAS MNT 5.49 OHM 1% 10W datasheet.pdf
RES SMD 470 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf