TDK Corporation C3216X7R2E473K160AA
C3216X7R2E473K160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R2E473K160AA
Brief Description
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R2E473K160AA.pdf
Availability of C3216X7R2E473K160AA
QUANTITY
C3216X7R2E473K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R2E473K160AA
Internal Part NumberEIS-C3216X7R2E473K160AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R2E473K160AA
Related LinksC3216X7R2, C3216X7R2E473K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R2E473K160AA Details Description
Related parts for C3216X7R2E473K160AA
FIXED IND 180NH 580MA 240 MOHM datasheet.pdf
IC A/D CONV 16BIT SAMPLNG 36SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES CHAS MNT 10 OHM 1% 80W datasheet.pdf
CAP CER 1.5PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M2 NYLON 27MM datasheet.pdf
IC DSP FIX/FLOAT POINT 841FCBGA datasheet.pdf
MOD LASER DWDM 8X50GHZ 120KM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 15 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf