TDK Corporation C3216X7R2E473K160AM
C3216X7R2E473K160AM picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7R2E473K160AM
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 250V X7R 1206
Datasheet Download
C3216X7R2E473K160AM.pdf
Availability of C3216X7R2E473K160AM
QUANTITY
C3216X7R2E473K160AM Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7R2E473K160AM
Internal Part NumberEIS-C3216X7R2E473K160AM
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Soft Termination Capacitor Family
C Series Open Mode Capacitor
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
C Series Open Mode Design MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode, Soft Termination
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7R2E473K160AM
Related LinksC3216X7R2, C3216X7R2E473K160AM Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7R2E473K160AM Details Description
Related parts for C3216X7R2E473K160AM
CAP ALUM 330UF 20% 25V SMD datasheet.pdf
OSC XO 50.000MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 2A SMB datasheet.pdf
CONN HDR STR STACK 54POS 2MM T/H datasheet.pdf
FIBER OPTIC TXRX SFP LC datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES MULT OHM 8SOIC datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 200MA SOD323 datasheet.pdf
CRYSTAL 33.000000MHZ SMD datasheet.pdf
CONN PLUG 35POS GOLD datasheet.pdf