TDK Corporation C3216X7S2A225K160AB
C3216X7S2A225K160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7S2A225K160AB
Brief Description
CAP CER 2.2UF 100V X7S 1206
Datasheet Download
C3216X7S2A225K160AB.pdf
Availability of C3216X7S2A225K160AB
QUANTITY
C3216X7S2A225K160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7S2A225K160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X7S2A225K160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series Mid Voltage Capacitors Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductCompact, High-Capacitance Multilayer Ceramic Chip Capacitors
Mid Voltage X7S-100V MLCCs
C-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7S2A225K160AB
Related LinksC3216X7S2, C3216X7S2A225K160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7S2A225K160AB Details Description
Related parts for C3216X7S2A225K160AB
IDC CABLE - MKC40K/MC40M/MCS40K datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 WW datasheet.pdf
RES SMD 24.6KOHM 0.02% 1/4W 0805 datasheet.pdf
LED PANEL NEON DATALITE datasheet.pdf
TVS DIODE 12.8VWM 27.2VC SMC datasheet.pdf
CONN HEADER 14POS GOLD SMD datasheet.pdf
RES 1.07K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 0.487 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HDR 14POS datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK R/A datasheet.pdf
TRIAC 600V 25A TO-220FP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf