TDK Corporation C3216X7S3A102K085AE
C3216X7S3A102K085AE picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7S3A102K085AE
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X7S 1206
Datasheet Download
C3216X7S3A102K085AE.pdf
Availability of C3216X7S3A102K085AE
QUANTITY
C3216X7S3A102K085AE Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7S3A102K085AE
Internal Part NumberEIS-C3216X7S3A102K085AE
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Voltage Capacitors
C Series Soft Termination Capacitor Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductSoft Termination MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesSoft Termination
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7S3A102K085AE
Related LinksC3216X7S3, C3216X7S3A102K085AE Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7S3A102K085AE Details Description
Related parts for C3216X7S3A102K085AE
RES SMD 13K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR 500PSIS 1/8 NPT 4-20 MA datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FILTER 3-PHASE GENERAL EMC 120A datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 100V X7R 0805 datasheet.pdf
CAP ARRAY 4700PF 16V X7R 0508 datasheet.pdf
KK 100 HDR POL VERT BWR 4POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 75W datasheet.pdf
PC-V0-3000 HINGE LOCK 170 MM datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X10MM XCUT datasheet.pdf
CAP FILM 4.7NF 5% 400VDC RAD datasheet.pdf