TDK Corporation C3216X7S3A102M085AA
C3216X7S3A102M085AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7S3A102M085AA
Brief Description
CAP CER 1000PF 1KV X7S 1206
Datasheet Download
C3216X7S3A102M085AA.pdf
Availability of C3216X7S3A102M085AA
QUANTITY
C3216X7S3A102M085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7S3A102M085AA
Internal Part NumberEIS-C3216X7S3A102M085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Voltage Capacitors
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1000pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7S3A102M085AA
Related LinksC3216X7S3, C3216X7S3A102M085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7S3A102M085AA Details Description
Related parts for C3216X7S3A102M085AA
TRANS PNP 80V 0.5A SOT23 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 768B OTP 18SOIC datasheet.pdf
CONN HEADER 46POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf
IC SUPERVISOR ACT HIGH SOT23-3 datasheet.pdf
RELAY SSR DUAL 25A RNDM PNL MNT datasheet.pdf
IC FPGA 402 I/O 672BGA datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
CAP TANT 0.082UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf