TDK Corporation C3216X7T2J473K160AC
C3216X7T2J473K160AC picture photo
Mfg. Part Number
C3216X7T2J473K160AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.047UF 630V X7T 1206
Datasheet Download
C3216X7T2J473K160AC.pdf
Availability of C3216X7T2J473K160AC
QUANTITY
C3216X7T2J473K160AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X7T2J473K160AC
Internal Part NumberEIS-C3216X7T2J473K160AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated630V
Temperature CoefficientX7T
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.075" (1.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X7T2J473K160AC
Related LinksC3216X7T2, C3216X7T2J473K160AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X7T2J473K160AC Details Description
Related parts for C3216X7T2J473K160AC
IC 3.3V LDO/DUAL SWITCH 8-MSOP datasheet.pdf
MODEM RF 900MHZ RS232,485 W/ACC datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP THIN FILM 4PF 25V 0402 datasheet.pdf
SNSW 10.1A 1-4 ROLLER PLUNGER datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS PNL MNT PIN datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
HEATSINK 54X40X12.7MM XCUT datasheet.pdf
COMBO 5W5 M PCB R/A G50 HP ZI datasheet.pdf
MOSFET 2N-CH 50V 0.36A SOT363 datasheet.pdf
SAFETY LIGHT CURTAIN datasheet.pdf
CAP CER 82PF 200V NP0 0805 datasheet.pdf