TDK Corporation C3216X8R1E474K085AA
C3216X8R1E474K085AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X8R1E474K085AA
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V X8R 1206
Datasheet Download
C3216X8R1E474K085AA.pdf
Availability of C3216X8R1E474K085AA
QUANTITY
C3216X8R1E474K085AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X8R1E474K085AA
Internal Part NumberEIS-C3216X8R1E474K085AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X8R1E474K085AA
Related LinksC3216X8R1, C3216X8R1E474K085AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X8R1E474K085AA Details Description
Related parts for C3216X8R1E474K085AA
IC OTP 512KBIT 150NS 28DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 72POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
RES MO 1W 0.33 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
DSP 24BIT AUD 250MHZ 80-LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 99W datasheet.pdf
RES 2.7 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 26.7K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
CONN CARD EXTEND .050" 100POS datasheet.pdf
CONN RCPT 32POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf