TDK Corporation C3216X8R1H105K160AB
C3216X8R1H105K160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X8R1H105K160AB
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X8R 1206
Datasheet Download
C3216X8R1H105K160AB.pdf
Availability of C3216X8R1H105K160AB
QUANTITY
C3216X8R1H105K160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X8R1H105K160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X8R1H105K160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X8R1H105K160AB
Related LinksC3216X8R1, C3216X8R1H105K160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X8R1H105K160AB Details Description
Related parts for C3216X8R1H105K160AB
CONN HDR VERT 3POS TIN .100 PCB datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 184POS R/A .050 SL datasheet.pdf
CAP TANT 220UF 10V 20% 2917 datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 400V SNAP datasheet.pdf
CAP CER 5.6UF 10V X5R 0805 datasheet.pdf
RES 680 OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf
FUSE SEMICONDUCTOR 1600A 700VAC datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X20MM R-TAB T766 datasheet.pdf
FUSE 10A/1000V CERAMIC datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS JAM NUT PIN datasheet.pdf