TDK Corporation C3216X8R2A154K160AA
C3216X8R2A154K160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X8R2A154K160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 100V X8R 1206
Datasheet Download
C3216X8R2A154K160AA.pdf
Availability of C3216X8R2A154K160AA
QUANTITY
C3216X8R2A154K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X8R2A154K160AA
Internal Part NumberEIS-C3216X8R2A154K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
C Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X8R2A154K160AA
Related LinksC3216X8R2, C3216X8R2A154K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X8R2A154K160AA Details Description
Related parts for C3216X8R2A154K160AA
CONVERTER DC/DC 3.3V +/-15V OUT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 4POS VERT 5.08MM datasheet.pdf
IC GATE OR/AND 4WIDE 16-CDIP datasheet.pdf
CAP CER 0.033UF 50V X7R AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP DIFF 340MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS STRAIGHT W/SCKT datasheet.pdf
FUSE BOARD MNT 800MA 250VAC RAD datasheet.pdf
CAP ALUM 6800UF 20% 450V SCREW datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC PROSLIC FXS ISI -110V 42LGA datasheet.pdf
OSC VCTCXO 19.2MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf
MOUNT RECT CAPACITORS 0.060" datasheet.pdf