TDK Corporation C3216X8R2A154M160AA
C3216X8R2A154M160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X8R2A154M160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.15UF 100V X8R 1206
Datasheet Download
C3216X8R2A154M160AA.pdf
Availability of C3216X8R2A154M160AA
QUANTITY
C3216X8R2A154M160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X8R2A154M160AA
Internal Part NumberEIS-C3216X8R2A154M160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.15µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X8R2A154M160AA
Related LinksC3216X8R2, C3216X8R2A154M160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X8R2A154M160AA Details Description
Related parts for C3216X8R2A154M160AA
IC 80C51 MCU FLASH 64K 44-LQFP datasheet.pdf
MODULE DROP IN FOR XE1203 868MHZ datasheet.pdf
IC REG LDO 2.9V 0.15A SNT6A datasheet.pdf
TFLEX HR4180,DC1 9" X 9" datasheet.pdf
MOSFET N-CH 55V 34A TO-252 datasheet.pdf
CONN HEADER BACKPLANE 50PS GOLD datasheet.pdf
RES 280 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 66.5K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
SAFETY EDGE datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X10MM XCUT T766 datasheet.pdf
C/A, CXP MPO- LC, DUPLEX, 24F,OM datasheet.pdf