TDK Corporation C3216X8R2A224M160AB
C3216X8R2A224M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X8R2A224M160AB
Brief Description
CAP CER 0.22UF 100V X8R 1206
Datasheet Download
C3216X8R2A224M160AB.pdf
Availability of C3216X8R2A224M160AB
QUANTITY
C3216X8R2A224M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X8R2A224M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X8R2A224M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.22µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X8R2A224M160AB
Related LinksC3216X8R2, C3216X8R2A224M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X8R2A224M160AB Details Description
Related parts for C3216X8R2A224M160AB
CONN SPRING 6POS DUAL .390 SMD datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 8BIT 20SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 64KBIT 10MHZ 8TDFN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 1W 3.3VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 11 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf
I/O ASSY/PDLBRD COBRA 6.0 & UP datasheet.pdf
Crystal 32.7680kHz 20ppm 7pF 90 kOhm -40°C - 85°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HEADER datasheet.pdf
IC OSC CLOCK QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
FIXED IND 3.3UH 3.8A 66.3 MOHM datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 18PF SMT datasheet.pdf