TDK Corporation C3216X8R2A334M160AB
C3216X8R2A334M160AB picture photo
Mfg. Part Number
C3216X8R2A334M160AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.33UF 100V X8R 1206
Datasheet Download
C3216X8R2A334M160AB.pdf
Availability of C3216X8R2A334M160AB
QUANTITY
C3216X8R2A334M160AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X8R2A334M160AB
Internal Part NumberEIS-C3216X8R2A334M160AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.33µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X8R2A334M160AB
Related LinksC3216X8R2, C3216X8R2A334M160AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X8R2A334M160AB Details Description
Related parts for C3216X8R2A334M160AB
CONN D-SUB PLUG 62POS W/O CONT datasheet.pdf
STAINLESS STRAP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 1KV X7R 2225 datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 200V NP0 1808 datasheet.pdf
FUSE 1600A 690V 3GKN/65 AR UC datasheet.pdf
IC ADC 125MHZ 16HVQFN datasheet.pdf
SENSOR HEAD,M18,STRAIGHT,800MM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DP3T 6A 125V datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 330K OHM 5SIP datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED THRU HOLE datasheet.pdf
CRYSTAL 48.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf