TDK Corporation C3216X8R2A683K115AA
C3216X8R2A683K115AA picture photo
Mfg. Part Number
C3216X8R2A683K115AA
Brief Description
CAP CER 0.068UF 100V X8R 1206
Datasheet Download
C3216X8R2A683K115AA.pdf
Availability of C3216X8R2A683K115AA
QUANTITY
C3216X8R2A683K115AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216X8R2A683K115AA
Internal Part NumberEIS-C3216X8R2A683K115AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC-Series Mid Voltage MLCCs
C Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.051" (1.30mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216X8R2A683K115AA
Related LinksC3216X8R2, C3216X8R2A683K115AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216X8R2A683K115AA Details Description
Related parts for C3216X8R2A683K115AA
SWITCH SLIDE DPDT 100MA 30V datasheet.pdf
CONN HEADER VERT .100 9POS 15AU datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 350MA 1.23 OHM datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 8-DIP datasheet.pdf
IC ADSL CPE DVR 175MA 14-HTSSOP datasheet.pdf
FILTER 1PHASE MED IEC 3A W/CHOKE datasheet.pdf
IC CPLD 1140MC 4.4NS 132CSBGA datasheet.pdf
CAP CER 0.016UF 50V 1% BP 1825 datasheet.pdf
RES 8.76K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
OSC VCXO 106.25MHZ LVCMOS SMD datasheet.pdf