TDK Corporation C3216Y5V1C475Z/1.30
C3216Y5V1C475Z/1.30 picture photo
Mfg. Part Number
C3216Y5V1C475Z/1.30
Brief Description
CAP CER 4.7UF 16V Y5V 1206
Datasheet Download
C3216Y5V1C475Z/1.30.pdf
Availability of C3216Y5V1C475Z/1.30
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C3216Y5V1C475Z/1.30 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3216Y5V1C475Z/1.30
Internal Part NumberEIS-C3216Y5V1C475Z/1.30
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
PCN Obsolescence/ EOLMLCC Y5V 15/Nov/2012
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3216Y5V1C475Z/1.30
Related LinksC3216Y5V1, C3216Y5V1C475Z/1.30 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3216Y5V1C475Z/1.30 Details Description
Related parts for C3216Y5V1C475Z/1.30
ROUND STANDOFF M3 NYLON datasheet.pdf
OSC XO 5.000MHZ CMOS TTL SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 24POS W/PINS BULKHEAD datasheet.pdf
IC FLASH 1MBIT 45NS 32TSOP datasheet.pdf
TAPE COPPER FOIL 50.8MMX5.48M datasheet.pdf
FAN AXIAL 40X20MM 12VDC WIRE datasheet.pdf
CONN CARDEDGE HSG 8POS 0.156" datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 0.4VA 20V datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf