TDK Corporation C3225C0G1H104K250AA
C3225C0G1H104K250AA picture photo
Mfg. Part Number
C3225C0G1H104K250AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.1UF 50V C0G 1210
Datasheet Download
C3225C0G1H104K250AA.pdf
Availability of C3225C0G1H104K250AA
QUANTITY
C3225C0G1H104K250AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225C0G1H104K250AA
Internal Part NumberEIS-C3225C0G1H104K250AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225C0G1H104K250AA
Related LinksC3225C0G1, C3225C0G1H104K250AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225C0G1H104K250AA Details Description
Related parts for C3225C0G1H104K250AA
CAP CER 680PF 100V X7R 0603 datasheet.pdf
CAP CER 1000PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 8V/5V TO220-7 datasheet.pdf
CONN CARDEDGE 60POS .156 GREEN datasheet.pdf
IC SRAM 9MBIT 12NS 144TQFP datasheet.pdf
HERMETIC THERMOSTAT datasheet.pdf
CAP ALUM 47UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 50MA SOT23-5 datasheet.pdf