TDK Corporation C3225X5R0J476M250AA
C3225X5R0J476M250AA picture photo
Mfg. Part Number
C3225X5R0J476M250AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 47UF 6.3V X5R 1210
Datasheet Download
C3225X5R0J476M250AA.pdf
Availability of C3225X5R0J476M250AA
QUANTITY
C3225X5R0J476M250AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225X5R0J476M250AA
Internal Part NumberEIS-C3225X5R0J476M250AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance47µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated6.3V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.114" (2.90mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225X5R0J476M250AA
Related LinksC3225X5R0, C3225X5R0J476M250AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225X5R0J476M250AA Details Description
Related parts for C3225X5R0J476M250AA
LED RED DIFF 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
TRANS 2NPN 30V 0.1A SOT563 datasheet.pdf
MULTI-PAIR 50COND 28AWG 300' datasheet.pdf
IC ADC 10BIT SER 3M SOT23-6 datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 12V 24W datasheet.pdf
CABLE JUMPER 1.25MM .254M 23POS datasheet.pdf
RES 35.7 OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 30.1 OHM 1% 10W datasheet.pdf
IC SUPERVISOR 4.2V 4-USP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf