TDK Corporation C3225X6S1H106K250AC
C3225X6S1H106K250AC picture photo
Mfg. Part Number
C3225X6S1H106K250AC
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 10UF 50V X6S 1210
Datasheet Download
C3225X6S1H106K250AC.pdf
Availability of C3225X6S1H106K250AC
QUANTITY
C3225X6S1H106K250AC Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225X6S1H106K250AC
Internal Part NumberEIS-C3225X6S1H106K250AC
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance10µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX6S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 105°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225X6S1H106K250AC
Related LinksC3225X6S1, C3225X6S1H106K250AC Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225X6S1H106K250AC Details Description
Related parts for C3225X6S1H106K250AC
CAP ALUM 3300UF 20% 6.3V RADIAL datasheet.pdf
FIXED IND 22UH 2.66A 50 MOHM TH datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 1.2VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 WW datasheet.pdf
IC COUNTER DUAL BINARY 16-SOIC datasheet.pdf
CABLE MINI-SMB STR PLUG-PLUG 12" datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf