TDK Corporation C3225X7R1E475M200AA
C3225X7R1E475M200AA picture photo
Mfg. Part Number
C3225X7R1E475M200AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 25V X7R 1210
Datasheet Download
C3225X7R1E475M200AA.pdf
Availability of C3225X7R1E475M200AA
QUANTITY
C3225X7R1E475M200AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225X7R1E475M200AA
Internal Part NumberEIS-C3225X7R1E475M200AA
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.087" (2.20mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225X7R1E475M200AA
Related LinksC3225X7R1, C3225X7R1E475M200AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225X7R1E475M200AA Details Description
Related parts for C3225X7R1E475M200AA
RES SMD 18.2K OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
IC REG MULT CONFIG INV 12V TO220 datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 10V X7R 0402 datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 5W 1% AXIAL datasheet.pdf
SWITH SNAP SPDT 5A@250V N.O./N.C datasheet.pdf
CONN HEADR BRKWY 50POS VERT GOLD datasheet.pdf
CABLE USB SERIAL 3.3V WIRE 50MA datasheet.pdf
13+13 WAY F CRIMP S/BORE datasheet.pdf
CONN RING CIRC 18-22AWG #M3 datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X25MM XCUT datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V 0.5A 10DFN datasheet.pdf