TDK Corporation C3225X7R1H475K250AB
C3225X7R1H475K250AB picture photo
Mfg. Part Number
C3225X7R1H475K250AB
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V X7R 1210
Datasheet Download
C3225X7R1H475K250AB.pdf
Availability of C3225X7R1H475K250AB
QUANTITY
C3225X7R1H475K250AB Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225X7R1H475K250AB
Internal Part NumberEIS-C3225X7R1H475K250AB
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesC Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.110" (2.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225X7R1H475K250AB
Related LinksC3225X7R1, C3225X7R1H475K250AB Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225X7R1H475K250AB Details Description
Related parts for C3225X7R1H475K250AB
IC LED Driver DC DC Regulator Analog Dimming 36mA Backlight 10-WSON (3x3) datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RES 3.92 OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP CURR SENSE 2MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN FEMALE HOUSING 6POS NATURAL datasheet.pdf
COMPRESSION SPRING datasheet.pdf
1090-HZ12 HEAD ONLY 26W 12V datasheet.pdf
RES 14.7K OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.65 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
DGTL ISO 1KV 6CH GEN PURP 20QSOP datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.250" (6.35mm) datasheet.pdf
OSC MEMS 27MHZ H/LV CMOS SMD datasheet.pdf