TDK Corporation C3225X7S3A472K160AA
C3225X7S3A472K160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3225X7S3A472K160AA
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV X7S 1210
Datasheet Download
C3225X7S3A472K160AA.pdf
Availability of C3225X7S3A472K160AA
QUANTITY
C3225X7S3A472K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225X7S3A472K160AA
Internal Part NumberEIS-C3225X7S3A472K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Voltage Capacitors
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductHigh Voltage MLCCs
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7S
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225X7S3A472K160AA
Related LinksC3225X7S3, C3225X7S3A472K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225X7S3A472K160AA Details Description
Related parts for C3225X7S3A472K160AA
FERRITE TUBULAR BEAD 35.56MM datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS 1.5MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP CER 22PF 200V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.022UF 50V X7R RADIAL datasheet.pdf
CAP MICA 120PF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 2.5A 250VAC 50VDC datasheet.pdf
FIXED IND 270NH 900MA 140 MOHM datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V 1.3NS 30PPM 2X2.5 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 6A 125V datasheet.pdf