TDK Corporation C3225X8R1E155K160AA
C3225X8R1E155K160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3225X8R1E155K160AA
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.5UF 25V X8R 1210
Datasheet Download
C3225X8R1E155K160AA.pdf
Availability of C3225X8R1E155K160AA
QUANTITY
C3225X8R1E155K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225X8R1E155K160AA
Internal Part NumberEIS-C3225X8R1E155K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225X8R1E155K160AA
Related LinksC3225X8R1, C3225X8R1E155K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225X8R1E155K160AA Details Description
Related parts for C3225X8R1E155K160AA
IC LATCH TRANSP OCTAL 20-DIP datasheet.pdf
SIDAC SYM 4CHP 170V 400A MS-013 datasheet.pdf
SENSOR PRESS VAC GAUGE 30PSI datasheet.pdf
IC VREF SHUNT ADJ SC70 datasheet.pdf
IC FLASH 256MBIT 70NS 56TSOP datasheet.pdf
POWER STRIP 19" 20A 8OUT 15' datasheet.pdf
RES 12.1K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.1V 2W TMINIP2 datasheet.pdf
CAP CER 24PF 440VAC SL RADIAL datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
RES 123 OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf