TDK Corporation C3225X8R1E155K160AA
C3225X8R1E155K160AA picture photo
Mfg. Part Number
C3225X8R1E155K160AA
Brief Description
CAP CER 1.5UF 25V X8R 1210
Datasheet Download
C3225X8R1E155K160AA.pdf
Availability of C3225X8R1E155K160AA
QUANTITY
C3225X8R1E155K160AA Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225X8R1E155K160AA
Internal Part NumberEIS-C3225X8R1E155K160AA
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Capacitance Replacement
C Series General Applications
SEAT, CCV, and TVCL Design Tools
C Series High Temp Capacitor Family
Guide to Replacing an Electrolytic Capacitor with an MLCC
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
RoHS InformationRoHS Certificate-MLCC
Featured ProductC Series High Temperature X8R MLCC
PCN Part NumberMLCC Part Number Change 30/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.5µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225X8R1E155K160AA
Related LinksC3225X8R1, C3225X8R1E155K160AA Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225X8R1E155K160AA Details Description
Related parts for C3225X8R1E155K160AA
CAP ALUM 33UF 20% 400V RADIAL datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X38MM 230VAC TERM datasheet.pdf
IC LCD DRIVER 48TQFP datasheet.pdf
GDT 200V 15% 10KA SURFACE MOUNT datasheet.pdf
CAP CER 100PF 100V U2J RADIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 7POS FLANGE W/PINS datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 20% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES 2.55K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED NO LED datasheet.pdf
RES SMD 2.87K OHM 0.5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 1.9PF 100V NP0 0402 datasheet.pdf