TDK Corporation C3225Y5V1H475Z/1.60
C3225Y5V1H475Z/1.60 picture photo
Mfg. Part Number
C3225Y5V1H475Z/1.60
Brief Description
CAP CER 4.7UF 50V Y5V 1210
Datasheet Download
C3225Y5V1H475Z/1.60.pdf
Availability of C3225Y5V1H475Z/1.60
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
C3225Y5V1H475Z/1.60 Order Process
Ship out your order
Specifications of C3225Y5V1H475Z/1.60
Internal Part NumberEIS-C3225Y5V1H475Z/1.60
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Video FileHigh Capacitance Capacitor Measurement Tutorial
PCN Obsolescence/ EOLMLCC Y5V 15/Nov/2012
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientY5V (F)
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Package / Case1210 (3225 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C3225Y5V1H475Z/1.60
Related LinksC3225Y5V1, C3225Y5V1H475Z/1.60 Datasheet, TDK Corporation Distributor
C3225Y5V1H475Z/1.60 Details Description
Related parts for C3225Y5V1H475Z/1.60
POT 100K OHM 1/2W PLASTIC LINEAR datasheet.pdf
RES SMD 68.1 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 50POS .100" DUAL ENTRY datasheet.pdf
SENSOR 300PSI 1.2-20UNF-2A 4.5V datasheet.pdf
CAP CER 220PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 680PF 1KV Y5P RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 300W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V HCSL 25PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
CONN EDGE DUAL .050 TH 70POS datasheet.pdf